İletişim: 0216 520 01 01

Evinizde Halı Temizliği

Evinizde Halı Temizliği

• Tüm tekstil ürünlerinde olduğu gibi halı üzerine direkt olarak düşen güneş ışınları zamanla olumsuz etkilere sebep olabilir. Güneşlik ve perde kullanımı, zamanla ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri önlemede yararlı olur. 

• Halılarınızı rutubetten koruyunuz.

•  Ağır eşyaların altında kalan halının ezilmesi durumunda o bölge fırçalanmalı ve elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

• Halı üzerine dökülen katı lekeleyicileri bir spatula yardımı ile sıvı lekeleyicileri ise kâğıt havlu ile zaman kaybetmeden halının yüzeyinden alınız. Lekelere müdahale kenardan merkeze doğru yapılmalıdır. Aksi takdirde leke yayılır. Temizlik anında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. İlk temizleme anında yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelebilir. Bu sebeple leke çıkarma işleminin birkaç kere tekrar edilmesi gerekebilir. Leke çıkartma işleminde halı şampuanının sadece köpüğü kullanılmalıdır.

• Leke çıkarmak için kesinlikle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız.

• Temizlik işlemi sırasında su sıcaklığı 30˚C’yi aşmamalıdır.

• Lâteks tabanlı, halı zemini tuttuğundan dolayı kaymaz. Ev kazalarına sebebiyet vermez. Bu tip halıların serileceği zemin mutlaka kuru olmalıdır. 

• Lâteks tabanı uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayınız.

• Halınızdan ilmek çekmeyiniz, çıkmış olan ilmekleri halı yüzeyinden kesiniz.

• Halı, hiçbir zaman katlanıp, kırılmamalı ve sarım yönü dışında rulo yapılmamalı, rulo halindeyken üzerine ağırlık konulmamalıdır.

• Bazı kolonyalar, yapılarında boya ve çeşitli kimyasallar içerir. Halınıza bunlarla yapacağınız müdahaleler sonucunda renk ve doku deformasyonları oluşabilir.

HALI KULLANMA KILAVUZU

Halılar için düzenli temizlik şarttır. Halılarınızı güçlü ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesiyle halı üzerindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak günlük veya haftada en az iki kere bütün yüzeyini süpürün. Yılda en az bir kez profesyonel bir firmaya halılarınızı temizletin. 

Halının üzerine ayak kısmı sivri  veya dar eşyalar koymayın. Halı üzerindeki eşyalar ne olursa olsun  belirli aralıklarla halının veya eşyaların yerini değiştirin.  Aksi takdirde halı havı deforme olacaktır. 

Sıklığı 900.000 uç ve fazlası olan halıların yüzeyini sivri veya keskin uçlu cisimlerle çizmeyiniz. Çünkü düz duran havların arasına zorlanmayla yatan uçlar, halı havının  sık olmasından  dolayı kendi kendilerine düzelemeyeceklerdir. Bu da uzun sürede halı havlarında deformasyona neden olacaktır. Hav ipliği cinsi ne olursa olsun halı yüzeyine  70˚C ve üzerindeki herhangi bir  maddeyle temas ettirmeyiniz. (SU, ÇAY, ÜTÜ V.B.)

Halı, deterjan, sert  yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi maddelerden uzak tutulmalıdır. Bu ve benzeri maddeler asla temizlikte kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür maddeler halı dokusuna zarar vererek halının çürümesine neden olabilmektedir. Genel temizlik için mutlaka profesyonel bir firmaya başvurun. Halının üzerine dökülen sıvı, hemen emici bez, kâğıt havlu veya vakumlu süpürge ile halıdan emilmeli ve dökülen maddenin cinsine göre leke çıkarma talimatlarımızdaki gibi işlem yapılmalıdır. Halı yüzeyinde trafik (kullanım yoğunluğu) farkı olan  yerler arasında farklılıklar olması kaçınılmazdır. Özellikle düz ve açık zeminli halılarda bu durum daha da belirginleşecektir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla halınızın yeri  belirli aralıklarla değiştirilmedir.  Halı taşınırken veya muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalıdır. Her zaman rulo halinde taşınmalı veya muhafaza edilmelidir.  Muhafaza yeri nemli veya rutubetli olmamalıdır.

Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi kaçınılmazdır. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürülen halılarda bu durum çok kısa sürede  yok denecek kadar azalır. Halılarda görülen gölgelenme üretim kaynaklı bir sorun değildir. Halı üzerindeki trafik farklılıkları, nem farklılıkları ve zemindeki düzgünlük farklılıklarından kaynaklanan, özellikle açık zeminli düz halılarda daha görünür olan sorundur. Kesik uçlu halılarda ayak izleri görülebilir. Bu durum halının serildiği yere, kullanılan desenin sadeliğine ve hav ipliklerinin parlaklığına bağlı olarak artıp azalabilir. Bu tür izlerden rahatsız olan kullanıcıların daha karışık koyu renkli desenler tercih etmesi tavsiye edilir.

Halı havının  uzun süre direk güneş ışığı alması durumunda  renklerde değişim meydana gelebilir. Direk güneş ışığı alan yerlerde halının yerini sıkı sık değiştirerek veya direk güneş ışığı alınan saatlerde pencerede perde kullanarak bu durumun önüne geçilebilir. Farklı hav iplik üretim lotlarıyla üretilen  halılarda  bir miktar farklılık olabilir. Ayrıca daha önce alınıp bir miktar  kullanılmış halı ile aynı desenden yeni halı arasında da farklılık  mutlaka olacaktır. Eski halı ile eş olarak kullanılmak üzere halı alırken bu durum göz önüne alınmalıdır. Yuvarlak, oval ve sekizgen halılar her kenarı overlok dikilmiş olarak satılırlar ve bu halılarda halı dokuma yönünde (normal halıda saçak takılan bölge) olan kenarlar yan kenarlara nazaran halı dokuma tekniği gereği daha zayıf overlok tutma özelliğine sahiptir.  Dolayısıyla çırpma ve dövme bu halılarda overlok patlamalarına  sebebiyet verecektir. Bu tür halılar alınırken ve kullanılırken bu özellik dikkate alınmalıdır.

Açık zeminli halılar daha kolay kir gösterir ve daha zor temizlenir. Halı seçimi yaparken kullanılacak yerin durumuna göre zemin rengi belirlemek daha sonraki kullanım kolaylığı için faydalı olacaktır. Unutmayınız ki, hiçbir leke çıkartıcı lekelenen eşyaya zarar vermeden bütün lekeleri asla tamamen çıkartmaz. Halınız saçaklı ise, saçaklarını kirden korumak amacı ile asla bant yapıştırmayınız. Bantta bulunan kimyasal yapıştırıcı saçaklarda telafisi mümkün olmayan lekeler bırakabilir. Kaynak: Halı Dergisi.