İletişim: 0216 520 01 01

Kilim Yıkama Firması

Kilim Yıkama Firması

Kök boyası ile boyalı olan kilimler renk sabitleyici kullanılmadan yıkanmamalıdır. İpek karışımlı veya ipek olan kilimler normal halı yıkama şampuanları ile yıkanırsa büyük ölçüde zarar görür. Detay halı yıkama da yıkanan kilimleriniz cinsine göre ayırılıp gerekli yıkama tekniği tesbit edildikten sonra yıkanmaktadır. Bu nedenle olası hiçbir problem ile karşılaşmamaktayız.

Kilimlerinizi evinizden teslim alan personelimiz cinsine göre kiliminize uygulanacak yıkama tekniği hakkında size bilgi verecektir. Kök boyası kullanılmış olan kilimlerinizi evde bilinçsizce siler yada çamaşır makinesinde yıkarsanız tüm renkleri birbirine karışır. Böyle bir işlem sonucunda kiliminize telafisi mümkün olmayan hasar vermiş olursunuz.  Kilimlerinizin temizliği ile ilgili her türlü sorunuz için bizi arayabilirsiniz. 0216 344 4 345

Bizim kilimlerimiz yani türk kilimleri sanatsal değeri olan elde dokunan yumuşak ve ince  yani narin el sanatlarıdırlar.Dahası tablo gibidirler.Türk kilimleri önceleri duvarları asmak için veya namaz için yanı seccade olarak kullanılırken daha sonraları zemin kaplaması olarak kullanılmaktadır. Kilim yapmak saygın bir halk sanatıdır.doğal boya (kök boya) ve yün el yapımı kilimler kültürel bir olgudur. Her tasarım kullanılan desenler belli bölgelerin işareti ve sembolleridir.azı kilimler bile Müslüman seccade olarak kullanılmaktadır. Çünkü bu halıların kültürel yönlerini, her bölgenin kendi renkleri etrafında dönen gelenekler, stiller ve kalıpları vardır. Çünkü tarzı farklılıkları bölgesel yapısı nedeniyle, estetik kilim türünü tanımlamak çok kolaydır.

KELEŞ
Türkiye'nin kuzey batı kesiminde yer alan, Keleş aşiret özelliklere sahip oldukça iri yarık dokuma kilimleri üretmektedir. Keleş kilim kırmızı, kahverengi, mavi ve sarı tonlarında yapılmaktadır. Seccade tasarımları geniş bir yelpazede bulunmaktadır.
BALIKESİR
Balıkesir kilimi kahverengi olan  birçok evde var olan bir kilimdir.. Bu kilimde biri antik  desen kullanılmıştır Aydınlı yöresinde de dokunmaktadır. Bu desenlerin bazıları cilalı taş devrine kadar uzanmaktadır .Balıkesir ayrıca birkaç dua nişler yan yana koyarak saf  saf olarak dokunan kilimlerdir.
BERGAMA 
Türkiye'nin kuzey batı kesiminde yer alan, Bergama (antik Pergamon) tarihi halı ve kilim için büyük bir merkezi olmuştur. Bergama kilim her zaman geleneksel  Selçuklu desen ve motifleri çok sadık kaldı ve geometrik paternler içeriyordu. Hayat Stilize ağacı, koç boynuzu genellikle bu kilimlerin üzerinde kullanılır. Mavi ve kırmızı renkler hakim olmakla birlikte, biz de bölgede dokunan çok renkli kilimler var.Kilim merkezinde görünür eli desen veya tarak tasarım Çifti Bergama kilim için tipiktir. Zili, cicim, Bergama bölgesinde dokunan, evlenmek için dokumacı arzusu gösteren, bir göğüs sembolize kareler ile çevrili, geleneksel haç var. 

UŞAK

Uşak, büyük boy kilimlerin ev çağdaş kilim için önemli bir merkezdir. Eski Uşak kilimleri genellikle merkezi madalyon ve kırmızı arka plan rengi vardı. Bu Kilimler bazıları 5.5 metre kare büyüklüğündedir.Son yıllarda, Uşak çağdaş kilim için önemli bir merkez olmuştu


Galeri