İletişim: 0216 520 01 01

Kilim Tarihi

Kilim Tarihi

Orta Asya' da yaşayan yerliler büyük bir nüfus patlaması sonunucunda kendilerine daha iyi bir yaşam yeri bulabilmek için Batı' ya doğru göç ederlerken bir çok şiddetli hava koşullarına maruz kalmışlardır. Bu nedenle çadırlarını kurmak için keçi yünü kullanmaya başlamışlardır. Keçi yünü koyun yününe nazaran çok daha uzun ve sık olduğundan düz dokuma çadırındaki delikleri kapamış ve su geçirmez hale getirmiştir. Daha sonraları, bu göçebe insanlar çadırlarının toprak zeminindeki rutubetten kendilerini korumak için düz dokuma tekniğinin aynısını kullanarak

''kilim'' adını verdikleri zemin kaplamalarını üretmişlerdir.

Sonraları bu göçebe insanlar dokumalarına ''pile'' eklemeye başladılar. Bu ilk pile kilimleri olduça esneklerdi. Göçebeler bu kilimleri kolaylıkla katlayıp atların sırtlarına atarak uzun yolculukları esnasında uyku çantaları olarak kullanabiliyorlardı. İlk düğüm atılmış pile halıların ne zaman ve nerede dokunduğunu hiç kimse tam olarak bilmemektedir. Ancak hayatta kalmayı başaran en eski pile halı Altay dağlarında bulunmuştur.

Kilim ''ıstar'' denilen tezgahlarda kadınlar tarafından umumiyetle dokunur. Bu tezgahlar dik veya eğik olarak yerleştirilerek arış ve argaç denilen, dikey ve yatay iplik atkıların meydana getirdiği kasnak üzerinde, motiften motife geçilerek dokunur. Yün olan bu iplikler, bitki köklerinin ve yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen boya ile boyanır. Buna ''kök boyası'' denir. Kök boyalarla boyanan iplikler zamanla solmama ve hatta daha hoş bir parlaklık kazanma özelliğine de sahiptirler.Detay halı yıkama.

Kilim Yıkama

KİLİM YIKAMA

Profesyonel kilim temizliği için öncelikle kilimi tanımak, yapısını bilmek gerekir.

Kilimler el dokuma halıları gibi kök boyası kullanılmış, yün ve ipek ile dokunmuş ise bu kilimlerin temizliği özen ve hassasiyet gerektirir. Kilimler halılara göre daha hassas yapıya sahiptirler. Kök boyası ile boyalı olan kilimler renk sabitleyici kullanılmadan yıkanmamalıdır. İpek karışımlı veya ipek olan kilimler normal halı yıkama şampuanları ile yıkanırsa büyük ölçüde zarar görür. Detay halı yıkama da yıkanan kilimleriniz cinsine göre ayırılıp gerekli yıkama tekniği tesbit edildikten sonra yıkanmaktadır. Bu nedenle olası hiçbir problem ile karşılaşmamaktayız.

Kilimlerinizi evinizden teslim alan personelimiz cinsine göre kiliminize uygulanacak yıkama tekniği hakkında size bilgi verecektir.

Kök boyası kullanılmış olan kilimlerinizi evde bilinçsizce siler yada çamaşır makinesinde yıkarsanız tüm renkleri birbirine karışır. Böyle bir işlem sonucunda kiliminize telafisi mümkün olmayan hasar vermiş olursunuz.  Kilimlerinizin temizliği ile ilgili her türlü sorunuz için bizi arayabilirsiniz. 0216 344 4 345

Galeri